فروشگاه آنلاین سفیر، بزرگترین فروشگاه آنلاین تخصصی ماشین های اداری در ایران

دسترسی به مشتریان ارائه کردن سرویس مورد نظر آنها به کمترین هزینه و بیشترین سرعت و فراهم کردن بستری شفاف مهمترین هدف راه اندازی فروشگاه آنلاین سفیر

درباره ی مشتری 

مرکز ماشین های اداری و کامپیوتری سفیر در آبان ماه 1377 با هدف ارائه سرویسی متفاوت در بازار ماشین های اداری و تجهیزات کامپیوتری آغاز به کار کرد.

این مجموعه با فراهم کردم تیم مهندسی فروش حرفه ای و ارتباط بسیار خوب با تامین کنندگان اصلی بازار به عنوان یکی از معروف ترین مجموعه های  Multi Brand بازار شناخته می شود.

برخورد صادقانه و ارائه جدیدترین و نو آورترین سرویس های بازار استراتژی اصلی سفیر در بازار ایران می باشد. این استراتژی باعث شده است که در بازار ماشین های اداری سفیر بدون رقیب مطرح مشغول سرویس دهی به مشتریان وفادارش باشد.

فروشگاه مرکزی سفیر با بیش از 180 متر وسعت در قلب بورس تجاری ماشین های اداری ایران قرار دارد و در تمامی روزهای هفته  ( حتی جمعه ها ) آماده سرویس دهی به مشتریان می باشد.

فروشگاه سفیر، بعد از 12 سال تجربه موفق در بازار ماشین های اداری با مشکلاتی رو به رو شده بود. تعداد بالای مشتریان و ماندن آنها در صف انتظار، تخصصی شدن کالا ها، بالا رفتن اطلاعات فنی مشتریان و مشکلات ترافیکی برای دسترسی فیزیکی فروشگاه عمده ترین مشکلات پیش روی فروشگاه به شمار می رفت. با توجه به ذات نوخواهی و پیشرو که در فرهنگ سفیر وجود داشت، بعد از بررسی های متعدد تصمیم داخلی برای راه اندازی فروشگاهی آنلاین اتخاذ شد.

بعد از این تصمیم داخلی در سفیر بود که متخصصین  Practical Idea به تیم سفیر ملحق شدند. با توجه به جدید بودن فروشگاه های آنلاین در ایران، اولین فاز پروژه به صورت فاز مطالعاتی تعریف شد. تحقیق در مورد شرایط محیطی بازار آنلاین ایران، کشش بازار و میزان استقبال مشتریان، وضعیت رقبا در بازار و همچنین بررسی مدل های کسب و کاری مختلف در این فاز انجام شد. یکی از خروجی های این فاز تعیین استراتژی های کلان فروشگاه آنلاین بود که مبنای برای فاز دوم پروژه بود.

در فاز دوم پروژه با توجه استراتژی های کلان به دست آمده در فاز قبلی شروع شد. تمرکز اصلی این فاز بر تعیین روال ها و رویه های مختلف بود. روال های تامین کالا، ارتباط با مشتری، انجام سفارش و در نهایت ارسال نهایی و پیگیری میزان رضایت مشتری از خرید ، اصلی ترین رویه های مورد بررسی بود. نکته اصلی در نظر گرفته شده در این رویه ها، کاهش هزینه ها و سرعت انجام کار و کاهش نیاز به نیروی انسانی بود. انجام حداکثری پروسه های به صورت الکترونیکی و ساده کردن آنها مهمترین استراتژی این بخش بود.

فاز سوم با هدف عملیاتی کردن دست آوردهای دو فاز قبلی آغاز شد. تهیه  چارت های عملیاتی، RFP نرم افزاری و همین طور پیاده سازی طراحی گرافیکی و  واسط کاربری در این بخش انجام شد. در قسمت  Back end وب سایت، تمهیدات مختلف نرم افزاری به منظور تسهیل در مدیریت مشتریان و سفارشات در نظر گرفته شد که با در شرایط کاری سنگین، کیفیت سرویس افت پیدا نکند. پیاده سازی نرم افزاری، انجام تست های مختلف نرم افزاری و در نهایت تست در شرایط کاری واقعی در پایان این فاز انجام شد. بخش مهم دیگری که در این بخش راه اندازی شد، نرم افزار ارتباط با تامین کنندگان بود. این نرم افزار برای ارائه گزارش های مختلف به تامین کنندگان اصلی سفیر، ارتباط تعاملی و دوطرفه و در نهایت بالا بردن رضایت مندی شرکای استراتژیک سفیر تهیه شد.

فاز نهایی با هدف آموزش کارکنان بخش فروش آنلاین، تهیه روال های نگهداری و به روز رسانی وب سایت و رویه های مرتبط با پشتیبانی مشتری و ارتباط با آنها انجام شد. نظارت بر روند فروش و بهینه سازی روال های آنلاین از جمله فعالیت های این بخش بود. با توجه به بازخوردهای مشتریان، وب سایت فروشگاه تغییراتی داشت و حتی در یک فاز، تمامی طراحی گرافیکی فروشگاه به منظور رسیدن به نرخ تبدیل بالاتر ( تبدیل تعداد بازدیدکنندگان به خریداران ) تغییر کرد. انجام فعالیت های مربوط به تبلیغات آنلاین، انجام روش های بهبود در موتورهای جتسجو ( SEO  ) و فعالیت های  اطلاع رسانی در دیگر سایت ها فارسی از دیگر کارهای انجام گرفته در این بخش بود.

افتتاح رسمی فروشگاه آنلاین سفیر همزمان با نمایشگاه الکامپ تهران در آذر 88 صورت گرفت و از آن زمان به طور منظم فروشگاه مشغول به فعالیت است. در حال حاضر فروشگاه در بازار فروش آنلاین شناخته شده است و مشتریان وفادار خود را پیدا کرده است و برنامه ریزی های مختلفی برای گسترش حیطه فعالیت و سبد کالا و معرفی در بازارهای جدید دارد.

نکات پروژه 

  • قبل از شروع بخش عملیاتی پروژه، فاز مطالعاتی به منظور شناخت درست بازار و تعیین استراتژی کلان فروشگاه آنلاین انجام شد.
  • طراحی وب سایت بر اساس اصول علمی و تجربی و بر اساس مشتریان بازار آنلاین ایران انجام شد. انتخاب طرح نهایی بعد از 17 طرح پیش نویس و اجرای واقعی سه عدد از آنها بر روی وب سایت، صورت گرفت.
  • نرم افزار آنلاین ارتباط با تامین کنندگان، یکی از امکانات اصلی فروشگاه است که ضمن فراهم کردن گزارشات متعدد برای تامین کنندگان موجب ارتباطی تعاملی بین سفیر آنلاین و تامین کنندگان می شود.
  • طراحی بخش های مختلف سایت با دیدگاه راحت ترین دسترسی به اطلاعات و کمترین فاصله تا سبد خرید انجام شده است. این طراحی با هدف بالا رفتن نرخ تبدیل بازدید کننده به خریدار واقعی انجام شده است
  • آموزش کارکنان در بخش های مختلف پشتیانی وب سایت، آشنایی با مهارت های فروش تلفنی و آنلاین، آشنایی با پروسه های بستن سفارش و ... از جمله فعالیت های مهم این پروژه به شمار می رود.
type == 'project') { $class = 'cases_img'; } elseif ($node->type == 'service') { $class = 'img_left'; } elseif ($node->type == 'case_study') { $class = 'case-study-cover'; } ?>